mod_vvisit_counterЭта неделя1145
mod_vvisit_counterПрошлый месяц71664
mod_vvisit_counterЗа все время302787
Угледарский городской портал
До Дня партизанської слави і 70-річчя партизанського руху в Україні PDF Друк e-mail
Понеділок, 26 вересня 2011, 11:05

До Дня партизанської слави і 70-річчя партизанського руху в Україні

З перших же днів, тижнів війни розпочався партизанський рух ― збройна боротьба радянського народу проти фашистських загарбників на окупованій території, в тилу ворога. Активною партизанська боротьба була в Україні, Білорусії, в Орловській, Смоленській, Ленінградській та Калінінській областях Росії.

Партизанський рух є невід'ємною складовою Великої Вітчизняної війни. Головні удари партизани наносили по комунікаціях противника, допомагали наступу радянських військ. Під час війни в тилу ворога діяло понад 6200 партизанських загонів та підпільних груп, в яких воювало більше ніж 1 млн. чоловік ― представників усіх народів Радянського Союзу. З них в Україні- біля 500 тисяч.

На українській території бойові дії партизанських загонів у тилу ворога почалися відразу ж після вступу загарбників на рідну землю.

У Західних областях України, на які довівся перший удар гітлерівців, уже влітку 1941 р. стали виявляти себе партизанські загони під командуванням М.П.Конищука, М.С.Корчева, Д.М.Хвищука та ін. Активно бороли з окупантами партизани Житомирщини, зокрема загони під командуванням І.В.Возбранного, Т.Л. Гришана та ін. На Київщині влітку і восени 1941р. діяло більш 20 партизанських загонів, що нападали на обози, штаби тилових частин і невеликі гарнізони. Особливо відрізнився загін під командуванням І.Ф.Боровика. Несучи великі втрати, загін зробив 700 - кілометровий рейд по території Київської, Житомирської, Чернігівської і Сумської областей. Сміливі рейди  київські загони проводили в липні - серпні 1941р. у прифронтових районах. Свої дії вони погоджували з операціями Червоної Армії і добувалися успіху, знищуючи ворожих солдатів і техніку. Однак у грудні 1941р. ці загони були розбиті.

У лівобережних районах Київської області діяв Броварський загін під командуванням Г.М.Кузьменка й О.М.Светличного, що нараховував близько 170 членів. У вересні 1941р. вони звільнили 900 військовополонених. Понад 30 боїв у тилу ворога провів з липня по вересень 1941р. Київський партизанський загін "Перемога чи смерть" під командуванням С.П.Осечкіна. Героїчно діяв Черкаський загін під командуванням Ф.Р.Савченка, що нараховувало 137 чоловік. Він нападав на обози і штаби ворога, розганяв поліцію і старост, організовував мітинги і збори. Партизанські загони Київщини вже в 1941 р. провели понад 450 боїв, знищивши 5600 гітлерівців і багато техніки.

У Дніпропетровських плавнях у районі Нікополя кілька партизанських загонів були об'єднані у з'єднання, яким керувала рада командирів на чолі з Ф.Т. Рижиковим і О.Г. Резниченко. Склад цього першого на Україні партизанського з'єднання у вересні 1941р. перевищував 700 чоловік. Протягом вересня-жовтня 1941р. воно вело безупинні бої з переважаючими ворожими силами. Значні втрати несли окупанти в Одеській області. Тутешні партизани знищували ворожі цистерни з бензином, автомашини з боєприпасами, візка з продовольством, солдатів і офіцерів. Партизанський загін під командуванням О.Ф.Солдатенка знищив румунський піхотний батальйон і склад зі снарядами. Загін В.О. Молодцова, що базувався в катакомбах під Одесою, протягом осені 1941р. організував 4 диверсії і знищив 3 склади з військами і боєприпасами. Дії загону змушували фашистів довгий час думати, що в катакомбах знаходяться регулярні частини Червоної Армії.

Усього, по неповним даним, у смузі Південного фронту діяло 44 партизанських загону, що нараховували близько 2600 бійців. Швидко набирав силу партизанський рух на території Чернігівщини й у північних районах Сумщини. З осені 1941р. розгорнув активні дії об'єднаний загін під командуванням О.Ф.Федорова, що тільки протягом осені знищив біля тисячі гітлерівців, сотні одиниць ворожої техніки, п'ять складів з боєприпасами, п'ять ешелонів з живою силою і технікою, підірвав п'ять залізничних мостів. У жовтні 1941р. у Сумській області почав свою діяльність об'єднаний загони під командуванням С.А.Ковпака і С.В.Руднєва. На стику Чернігівської, Сумської й Орловської областей активні дії розгорнув партизанський загін на чолі з О.М.Сабуровим, створений з військовослужбовців Червоної Армії, що потрапили в оточення. Партизани підривали мости, ворожі ешелони з військами, зброєю і боєприпасами, спалювали склади зброї й автомашини.

Широкий розмах придбала партизанська боротьба в прифронтових районах Харківської і Донецької областей. Тут партизани вели боротьбу на лінії фронту й у ближньому тилу ворога в тісній взаємодії з Червоною Армією. Часто партизани виходили в розвідувальні рейди за лінію фронту. Активно діяли на лінії фронту й у ближньому тилу ворога загони О.П.Камишана, М.М.Ланцова, Н.П.Михайличенко та  ін. За неповними даними, у 1941р. безпосередньо взаємодіяли з Червоною Армією 165 партизанських загонів. Бойові успіхи Червоної Армії на фронті сприяли подальшому посиленню бойових дій партизанських сил.

Широкі верстви населення брали участь у зриві економічних, політичних та військових планів і заходів фашистських загарбників. Опір здійснювався на всій окупованій території і був нищівним для загарбників.

За масштабами, політичними і військовими результатами всенародна боротьба в тилу ворога стала важливим військово-політичним фактором в розгромі фашизму. Відважна і самовіддана діяльність партизанів і підпільників отримала всенародне визнання.